QUICK MESSAGE


Bu hafta sonu sevgili arkadaşım diyetisyen Damla Arslan’la her ay yaptığımız fotoğraf çekimi için meyve sebze almaya Feriköy Ekoloij Pazarı’na uğradım. Benim için pazar alışverişi mevsimin nabzını tutmak gibi. Doğanın o muhteşem döngüsüne burada hafta hafta şahit olmak insana müthiş keyif veriyor. En çok da Sarıyer’deki doğal pazarı ve Feriköy’ü seviyorum. Tabii her zaman olduğu gibi fotoğrafçılık ağır başıyor ve pazarı gezmem de fotoğraf odaklı oluyor. Hiçbir zaman önceden hazırlanmış bir listeyle gitmiyorum mesela. Fotoğraflamak üzere, ne çıkarsa bahtıma diyorum. Bazen az rastlanan farklı bir ürün, bazen de görselliğiyle ön plana çıkan tanıdık bir meyve, sebze tezgahtan bana göz kırpıyor. Ben de alıyorum. Bir otsever olarak bulduğum mevsim otlarını hiç kaçırmıyorum. 

Pazardan bu hafta enginar, soğan cücüğü, taze adaçayoı, ve mor çiçekleri üzerinde taze kekik aldım. Hoş sohbet enginar satıcısı bana seçerken yardımcı olmak için ne yapmak üzere istediğimi sordu. Ben de gülerek ‘fotoğrafını çekmek için’ deyince tezgahının dekoru olan elindeki tek çiçekli enginarı hediye etti. Nasıl mutlu oldum anlatamam.  

Aldıklarımı Damla’nın çekiminde kullandıktan sonra evde doğal ışıkta fotoğrafladım. Dönüş yolunda bahçemizden morsalkımları da kullandım. Ortaya güzel birkaç Mayıs fotoğraf çıkmış oldu.